סגולות אבנים יקרות

לאבני החן- הקריסטלים השונים נהוג לשייך בתרבויות עתיקות סגולות והשפעות על היבטים אנרגטיים, פיזיולוגיים, רוחניים ונפשיים למי שאוחז אותם ביד או על הגוף.

בנוסף לשיוך של אבנים מסוימות למזל החודש בהמשך מרוכז מידע אודות הסגולות המיוחסות לאבנים.

חשוב להבהיר כי המידע אינו מדעי ומבוסס על אמונות עתיקות

ינואר- אבן גרנט

מקור שמה במילה היוונית “גרנטוס” שמשמעותה גרגיר, שמקשר את אופן ההתגבשות שלה כאשכולות של גבישים. היא נחשבת לאחת מאבני החושן, ה”נופך” המקושרת לשבט יהודה.

בצורתה הגולמית צבעה חום כהה עד שחור. היא מופיעה בחלוקים מחוספסים או בגבישים בצורת כדורגל באדום כהה עמוק

מחזקת אנרגטית לגוף באופן כללי ובאופן עקיף גם את יכולת הביטוי, השראה, יצירתיות ומוטיבציה.

מחברת לאמת הגבוהה ומאפשרת חיבור לזרימה של ידע גבוה ממקור המידע האוניברסלי. וגם מחברת בהקשר התודעתי עם הגוף המנטלי הגבוה, מה שיכול לחבר את האדם ל”מוזה” של יצירה, למשל בתחום הספרותי.

מסייעת להפיג מצבי רוח קשים, במיוחד מצבי אבלות ומתאימה בעיקר לאנשים מעשיים ורציונליים.

מחזקת את טיהור הדם. אצל נשים מסייעת לאזן מחזור חודשי שאינו סדיר, או חלש מדי. וכן עוזרת במקרים של חולשת מערכת הפריון. הקשר שלה ליצירה הוא בכל הרמות, גם בהיבט של ילודה פיזית. מגבירה תשוקה מינית.

פברואר- אמטיסט

אמטיסט – אחלמה,- אבן קוורץ שקופה למחצה, שצבעה נע בין סגלגל בהיר עד סגול עמוק.

מקור השם מיוונית ופירושו: “לא שתוי”. הלוחמים ביוון העתיקה ומאוחר יותר האבירים במסעות הצלב נהגו לשתות יין בגביעי אמטיסט לפני צאתם לקרב בשל האמונה שכששמים אמטיסט בתוך אלכוהול השפעתו נחלשת.

השימוש העיקרי בה הוא כאבן מרגיעה שמשקיטה את התודעה. באחיזתה, בעיקר בהצמדה למצח היא מאיטה את מהירות גלי המוח לתדירות בה מתאפשרות רגיעה ומדיטציה. עוזרת לעבור בקלות רבה יחסית למצב של שינה כך שהיא עוזרת למתקשים להירדם ומרגיעה כעס.

מגבירה חלימה ועוזרת להבין את משמעות החלום.

מצוינת להקלת מתח,  מסיעת לנדודי שינה ולסובלים מסיוטים כרוניים.

מרגיעה את הרגש ומפיגה מתחים על ידי הנחתה על המצח והשקטת החשיבה והפטפוט של המוח, מה שמביא בהמשך לרוגע נפשי ורגשי והפגה מהירה יחסית של מתחים, כעס וקושי.

מצוינת לשימוש במצבי עייפות יתר ותשישות. הנחתה על המצח עוזרת להיכנס למצב של מנוחה וצבירת כוחות מחודשים. מרגיעה כאבים הנובעים מעקיצות רעילות. מצוינת להרגעת כאבי ראש עצבניים, בעיקר כאלה שנגרמים מעודף פטפוט של המוח.

 מרץ- אקוומרין

מזכירה בצבעה הנע בין תכלת בהיר לירקרק שקוף, את מי הים שמהם גם מקור שמה: פירוש המילה “אקווה” בלועזית הוא: מים. פירוש המילה “מרין”: ימי, שמשויך לים.

גם במסורת היהודית מזוהה האבן בשם אבן התרשיש, אחת מאבני החושן של הכהן הגדול. שהתברכה ב סגולות שונות, ובהן ריפוי קוצר נשימה ותרומה לבינה.

קשורה לאלמנט המים והירח המייצגים אנרגיה נשית ורגשית. עושה איזון כללי של ההילה, מצוינת לאחיזה או נשיאה בתקופה רגשית קשה או בעת משבר. כשמשתמשים בה באופן מודע היא מצוינת לענידה כתכשיט. אפשר לכנותה “אבן-האומץ” מאחר והיא מגבירה את התעוזה.

מצוינת למצבי גמגום, במצבים בהם החשיבה מקדימה את היכולת למלל. מגבירה את היכולת לתגובות שכליות מהירות ומצוינת לתלמידים ולסטודנטים.

מחזקת את היכולת לעשות התבוננות עמוקה על המצב הפנימי והתגובות בעת סערה רגשית, ויחד עם זאת לא לצאת מאיזון ומהחיבור לעצמי. מתאימה במיוחד לאלה שבזמן מצבים רגשיים סוערים קשה להם להתנהל באופן תקין, יכולה לאפשר להם לראות ולהבין מה שקורה להם, להתנהל בצורה לא משתלחת ובסופו של דבר לצמוח מהסיטואציה.

יעילה לאיזון בלוטות נפוחות באזור הצוואר, בעיקר בלוטת התריס (מגן/תירואיד). אחיזה/נשיאה שלה משפרת באופן כללי את הראייה והעיניים הפיזיות וכן את תחזוקת השיניים. טובה להתמודדות עם זיהומים סביבתיים.

אפריל- יהלום

אבן עתיקה שמתגבשת בטבע בכל צבעי הקשת, אך נפוצה ומוכרת בעיקר בגרסתה השקופה וחסרת-הצבע. אבן היהלום השקופה חסרת הצבע נסחרת באופן נפרד לחלוטין מיתר אבני החן מבחינת כרייה, מסחר וליטוש. זוהי אחת מאבני החן היקרות ביותר.

מקור השם בשפה האנגלית הוא מהמילה היוונית אדאמאס (Adamas), שפירושה “בלתי ניתן להכנעה”. גם בשפה האנגלית המילה מתארת את תכונת הקשיות.
באיטלקית קרוי היהלום בשם “אמנטה-דה-דיו”, שמשמעותה המילולית “המאהבת של אלוהים”.

פרסומה הגדול החל בתחילת המאה העשרים, אז הפכה להיות  אופנתית אחרי שנעשה לה קידום פרסומי יוצא דופן שהפך אותה לכוכבת גדולה. היא כיום הנרכשת ביותר מבין אבני החן היקרות. אגדות וסיפורים רבים סופרו עליה לאורך ההיסטוריה, מוזכרת בתנ”ך כאחת מאבני החושן המשויכת לשבט זבולון.

אבן של ניגודים: התדר שלה משדר בו זמנית עוצמה, רוך ועידון. מסמלת נאמנות זוגית, ונאמנות באהבה בכלל. אבן היהלום נחשבת באופן כללי כאבן שפע, אצל אבני היהלום השחורות תכונה זו חזקה במיוחד.

מסמלת מהות טהורה ואליטיסטית  שנוצרת מחומר פשוט וזול, דרך תהליך ארוך, מורכב וקשה. נמשכים אליה לרוב אנשים עוצמתיים וטוטאליים.

מחזקת את האינטלקט ואת המקוריות. מצוינת לאנשים שממציאים דברים חדשים. מחזקת את התום הטבעי הקיים מילדות. אבן שפע בעלת יכולת להגביר אצל המחזיק בה את היכולת למשוך עושר גשמי ורגשי אל חייו.

עוזרת לבסס תחושות של אמון בבני-אדם אחרים, כולל חיזוק קשר זוגי, רצוי לא לתת אותה לאנשים רגישים מדי. כן תתאים לאנשים מאד חזקים שנתפשים בעמדות נוקשות במה שנוגע למערכות יחסים.

מאזנת את חילוף החומרים בגוף, מחזקת תהליכי ניקוי רעלים ומתאימה לסוגיות שונות הקשורות בראש.

אבן יהלום שחורה, נקרא גם Carbonado:

הצבע השחור נוצר כשחלקיקים של יסוד החנקן נלכדים ביהלום בזמן ההתגבשות שלו ויוצרים פגם במבנה הקריסטלי שלו. צבעו האמיתי של היהלום הוא בעצם ירוק או כחול מאד כהים שנראים כשחור. אבן היהלום השחור צוברת בשנים האחרונות פופולריות רבה ותמחורה מתקרב לאלו של היהלום השקוף. מצוינת להגנה מפני אנרגיות שליליות. יכולת הספיגה האנרגטית שלה גבוהה במיוחד, והיא מצוינת גם לקרקוע והקלה רגשית בתקופות אבלות. אבן שפע עוצמתית.

מאי-אבן אמרלד

צבעה ירוק בהיר או כהה, והמקור לשמה מהשפה הפרסית שפירושו “ירוק”. היא אחת מאבני החושן, ה”ברקת” שמשויכת לשבט לוי.

נחשבת לאבן המביאה מזל ושפע. ברומא העתיקה נחשבה כסימבול לפוריות.

מעודדת טוהר, ניקיון פנימי ואמת. מחזקת יכולות ניבוי וראייה על-חושית.

מחזקת יכולות קוגניטיביות, מחזקת את הזיכרון ועוזרת בקבלת החלטות. מגבירה את היכולת לאמפטיה ומעודדת נאמנות. מחזקת מוטיבציה ואומץ ללכת עם הלב. עשויה להביא רוגע לחולים במחלות פסיכיאטריות קשות כמו סכיזופרניה ופרנויה.

מעוררת את הלב ומחברת את האדם לתדרים של אהבה וחמלה. מביאה הרמוניה למערכות יחסים תוך הרגעת רגשות סוערים.

מעודדת ניקוי רעלים. מנקה ומחזקת איברים פנימיים שמשמשים לניקוי הדם  (כבד, טחול, לבלב, כליות). ניתן להניחה על עיניים עייפות. עשויה לעזור (כטיפול נלווה) לחולי סכרת.


יוני- פנינה 

היא נוצרת בתוך סוגים רבים של צדפות ומכאן מגוון הצבעים הגדול. הנפוצות ביותר הן הפנינים בצבעי לבן וקרם, הן קיימות גם בוורוד, צהוב, אפור, תכלת ושחור.

הפנינים שחורות: מהוות כאחוז אחד מכלל הפנינים, הן נוצרות בסוג מסוים של צדפה שחורה הגדלה במי הלגונה החמימים בימים הדרומיים. הפנינים ככלל, יכולות להיווצר במים מלוחים או מתוקים.

הפנינה נחשבת לקריסטל בזכות יכולתה להעביר אנרגית ריפוי.

מבחינה רוחנית יוצרת שכבת הגנה עדינה אך חזקה שמונעת מאנרגיה שלילית לחדור להילה. מתאים לאחוז או לענוד אותה בעת התחלות חדשות, ועוזרת ליצירה והטמעה של שינויים בחיים.  מקושרת בתודעה האנושית עם הנושא של עושר וכסימבול למזל.

עוזרת לשחרר חסימה רגשית., ולאזן רגשות באופן כללי.  מחזקת את מערכת העיכול, ענידתה כמחרוזת עוזרת לטהר את ההילה מזיהום ורדיואקטיביות.

תחליף  מונסטון

אבן בצבע  לבן-פנינה עם ברק לבן, המכיל גווני קרם, אפור וכתום-חום. שמה נגזר משמו של הירח שהאנרגיה שלה מקושרת אליו משחר ההיסטוריה ונחשבת לאנרגיה נשית. אבן בעלת היסטוריה רחבה הנזכרת בתרבויות רומא העתיקה והמזרח. בהודו נחשבת כאבן קדושה.

האנרגיה שלה רכה, עדינה והרמונית, היא מסמלת נשיות, מחזוריות, לידה ורוגע. מחזקת רומנטיקה וחיבור זוגי. בתרבויות רבות נחשבת כאבן של זוגיות ומרבים לתת תכשיט או קמע ממנה כמתנת-חתונה. אפקט המראה עוזר לשקף את מה שמראה רגילה לא יכולה לשקף: את הפנימיות המעודנת ביותר של האדם. טובה לנמצאים רחוק מהבית ומגינה על נודדים מפני סכנות.

מחזקת תקווה ושאיפות וטובה להתחלות חדשות ולתקופות של שינויים משמעותיים בחיים. מצוינת למטפלים ומרפאים מכל הסוגים. עוזרת לחיזוק ההערכה העצמית.

מחזקת את הצד הנשי בגברים ובנשים כאחד. מאזנת תגובות רגשיות קשות ומגבירה שלווה. מאזנת רמות הורמונליות.

מומלצת לכל תקופת ההיריון – עשויה להקל על הבחילות בתחילת ההריון, מאזנת נשימה ויכולה להקל במצבי אסטמה. האנרגיה שלה מעניקה לגוף הפיזי כוח עמידות, וביכולתה לעודד את תכונות החידוש של העור והשיער. מרגיעה עקיצות חרקים בהנחה ישירה על העקיצה.


יולי- אבן רובי

צבע הוא אדום בגוונים שנעים בין  ורוד לסגול. אחת מאבני החושן, משויכת לשבט ראובן. מוזכרת  בתנ”ך כ”אודם”. שמה נגזר מהמילה הלטינית “רובר”, שפירושו אדום.

מסמלת אצילות ואליטיזם. עוזרת לשחרור חסימות, חרדות קדומות ופחדים.  היא אבן שפע חזקה שעוזרת להתחבר ליכולת האנושית הטבעית לחיות ברווחה ובעושר. נפוצה מאד באוכלוסייה החרדית, נחשבת כאבן טובה לשמירה על הזוגיות ועל יציבות כלכלית, וכן כאבן המתגברת את יכולת הפריון.

עוזרת להבעה ברורה יותר ולשיפור עמדות בעימותים וויכוחים, עוזרת לעידון והתחשבות מתאימה לאנשים שעוסקים בגישור, עורכי-דין, פוליטיקאים ושופטים.

עוזרת להתאזן ולחזור לפרופורציה כשמתעוררים רגשות סוערים. מחזקת את האמפטיה לאחר .

מחזקת מרץ וחיוניות ופופולרית מאד לשימוש כשיש קשיים בכניסה להריון.

אוגוסט- ספטמבר אבני ספיר

קיימת בצבעים לבן, כחול, צהוב, סגול, שחור וירוק הנגזרים מהמינרלים השונים שנמצאים באזור ההתגבשות. מוזכרת בתנ”ך כאחת מאבני החושן ומשויכת לשבט יששכר. אבן רוחנית בהקשר דתי המוזכרת בהיסטוריה של כל הדתות. נחשבת לאחת האבנים העתיקות ביותר המוזכרות בכתבים שונים מעשה ידי האדם.

מעודדת הגשמה אישית, מחזקת השראה מקצועית ואינטלקטואלית ומתאימה לעוסקים בכתיבה. מחזקת את הצורך לחפש צדק ולכן מתאימה מאד לשופטים, עורכי דין ואנשי-חוק לסוגיהם, כמו גם לאלה שמשלבים את הכתיבה והביטוי ברצון להביא צדק לעולם כמו עיתונאים וחוקרים למיניהם. מתאימה למטפלים שונים, מצד אחד יוצרת שכבת הגנה אנרגטית שחוסמת אנרגיה שלילית מלהיכנס פנימה.

עוזרת לחשוב בצורה מעמיקה וצלולה.  עוזרת לברור את העיקר מהטפל ולהתמקד בדברים החשובים. עוזרת לנקות מחשבות שליליות ומיותרות מהמחשבה המודעת. נותנת עידוד ומוטיבציה להתחיל לבצע דברים ולהתמיד בהם.

אבן מרגיעה  רגשות קשים וסוערים של כעס וקנאה. טובה לשמירה על זוגיות ומערכות יחסים קרובות.

מאזנת את מערכת הדם. מרגיעה שטפי-דם וטובה לטיפול בוורידים ועורקים בעייתיים. מחזקת את המערכת החיסונית. נחשבת כאבן מקררת וניתן להשתמש בה להורדת חום. מתאימה למצבים דלקתיים שונים.

אוקטובר- אבן אופל 

האופאל היא אבן פופולרית המופיעה בטבע בכל ספקטרום הצבעים. מקור שמה בסנסקריט מהמילה “אופלה” שפירושה “אבן-יקרה”. היא עתיקה ושמה מוזכר גם בתרבויות עבר שונות. בתקופות קדומות האמינו שאלוהי הסערה קינאו ביופייה של הקשת בענן ושברו אותה לחתיכות שהן אבני האופאל הצבעוניות המשקפות את כל צבעי הקשת

אחוז גבוה ממנה הוא מים, המייצגים רגש ונשיות והיא מזוהה עם אנרגיה נשית. נחשבת לאבן מעוררת ומתגברת המעצימה  כל תכונה ומצב אנרגטי אצל הנושא אותה. מגבירה יצירתיות ודמיון ועוזרת להתגבר על הצדדים האפלים יותר בנפש. עוזרת להשתחרר מחסימות פנימיות ועכבות ובכך מעודדת תהליכי התפתחות פנימית, חיבור לפוטנציאל האנושי החיובי ומימוש שלו.

מעודדת ניקוי מערכת הדם והכליות ואיזון האינסולין בגוף. אפשר לתת אותה לאנשים הנמצאים בתהליכי החלמה ממחלה, טובה לעיניים ולחיזוק הראייה.

 תחליף טורמלין

מתגבשת במגוון צבעים: שחור, כחול, אינדיגו, ירוק, צהוב, חום, ורוד, סגול, לבן ושקוף חסר-צבע. לעיתים משלבת שני צבעים או יותר. שמה ניתן לה בתחילת המאה ה-18 על-ידי הולנדים שייבאו אותה למרכז ומערב אירופה וקראו לה: “טורמלי”,  שפירושה בסינהלית (השפה הרשמית של סרי-לנקה): “אבן עם צבעים מעורבים

יש לה שני שימושים עיקריים: הגנה וגישור. היא מאיצה תהליכי מודעות-עצמית ומעניקה הגנה אנרגטית תוך כדי.

השימוש הנפוץ ביותר בה הוא לצורך הגנה, ואז משתמשים בעיקר בטורמלין השחורה, שיוצרת סביב המשתמש בה אנרגיית מגן חזקה ובכך מאפשרת להישאר חזקים ומוגנים תוך כדי צמיחה ועבודה על חסימות אנרגטיות ודפוסים שונים הדורשים שינוי.  עוזרת להכיל יותר אנרגיה גבוהה ומעודנת בכל הרמות: פיזית, מנטלית, רוחנית, רגשית ונפשית.

עוזרת ותומכת במצבי פרידה או כל התמודדות אחרת עם כאב. בשימוש מתמשך בה, בעיקר כשמדובר באבנים חזקות ומלוטשות המשובצות בתכשיטים, עשויים להתחזק הקסם האישי והזוהר השופעים מהאדם.

נובמבר- אבן סיטרין

צבעה צהוב, הנע בין זהוב בהיר כמעט לבן, לאדום-כתום ועד חום כהה. מקור שמה מהמילה הצרפתית “סיטרון” שפירושה: לימון. עבור רבים מייצגת את השפע.

מחזקת החלטיות ואת כוח הרצון ומעודדת בטחון-עצמי בכל הרמות.

עוזרת לראות את החיים בפרופורציה נכונה. עוזרת להבהיר את המחשבות ולהתבטא בבירור. טובה לבעיות ריכוז אצל ילדים וכן לאנשים שעומדים מול קהל: מרצים, מנחים מורים וכו’. מחזקת את הריכוז, צלילות המחשבה והזיכרון

טובה לטיפול בדלקות בדרכי השתן ובבעיות עיכול למיניהן וכן בסוגיות שונות של הכליות. 

תחליף טופז 

אבן עתיקה ופופולרית המתגבשת לרוב בצהוב, כחול ושקוף חסר-צבע ולעיתים רחוקות בירוק. שמה נגזר מהמילה “טופזוס”  שמשמעותה ביוונית: “לחפש”. גרסה אחרת אומרת שהשם הנובע מהמילה tapaz שפירושה בסנסקריט “אש”. נחשבת לאחת מאבני החושן, שם היא מופיעה כ”פטדה”.

מעניקה איזון כללי למערכת העצבים ובמקרים מסוימים אף עשויה לעזור במצבי התמוטטות-עצבים.
מרגיעה ומחזקת את המחשבה. טובה למערכות יחסים מכל סוג: חברתי, מקצועי וזוגי. מחזקת תחושות בטחון-עצמי ובטחון בזולת. מפיגה עצבנות הנובעת מחוסר בטחון.

מצוינת לחיזוק כללי של הגוף הפיזי והמערכת החיסונית מומלצת כשחוש הטעם והריח נחלשים,

מעודדת הצלחה ויצירתיות ומצוינת לאמנים ויוצרים בתחומים שונים הרוצים להבליט את ייחודם.

 תחליף טורקיז

דצמבר- טורקיז 

צבעה תכלת או ירקרק, בהיר עד כהה. לעיתים מופיעים עליה כתמים אפורים-חומים או שחורים. פירוש שמה: “בית טורקי”, מאחר ובעבר נמצאה בעיקר באסיה והועברה לאירופה דרך טורקיה. בתרבויות רבות שמשה להכנת קמעות.

קיימת בה אינטגרציה בין הצבע הכחול-תכול-טורקיז של השמים לחום-שחור של האדמה, התכונה העיקרית שלה היא יכולתה להתחבר למשתמש בה ולהתאים עצמה לאנרגיות שלו וכן לעזור לו להוציא החוצה ולהדגיש את המיטב שבו.

מזכירה את ערכה של החמלה והסלחנות ושחשוב שאדם צעדים חיוניים אלה גם עבור עצמו. מלמדת להרפות מרגשות קשים שקשורים בנסיבות העבר לצורך ריפוי עצמי. מרגיעה ומשקיטה את המחשבות,  ומעניקה תחושה של הרמוניה, מגבירה צורך בהגשמה עצמית, מעניקה רוגע-נפשי ואיזון

מעניקה עזרה חזקה ומיידית לאלה שהרגש אצלם פגוע או אינו מאוזן. מחברת את המשתמש בה ליכולותיו לתרום לזולת ולאנושות, מתאימה לאלה שמרגישים שאין להם מה לתרום ועקב כך נחבאים אל הכלים. זוהי האבן הטובה ביותר להעלאת האינטליגנציה הרגשית. מהדהדת את העובדה שכולנו אחד וכשאדם מיטיב עם זולתו הוא מיטיב גם עם עצמו.

משפיעה בעקיפין בעיקר על מערכת העצבים. טובה לאיזון פיזי ואנרגטי של הריאות ובכך  מקילה על הנשימה ומתאימה לסובלים מאסטמה.

תחליף  טנזנייט

נקראת על שם מדינת טנזניה שבאפריקה בו נמצאה. אבן מחורצת לאורכה, בדרך כלל שקופה. בעלת צבע תכלכל בטווח צבעים שנע מחסר-צבע לחלוטין דרך תכול וכחול ועד סגול

מעודדת לזכור שחשוב לחיות ב”כאן ועכשו”

שימוש בה במדיטציה מאפשר רוגע שמחלחל לרבדים עמוקים שמרגיע דאגנות ומשקיט הצפה רגשית. מחזקת יכולת להזדהות עם הזולת ולהרגיש חמלה ואמפטיה מבלי לחצות גבולות ולהיגרר לתוך הסיפור של האחר. משרה שלווה עמוקה.

עוזרת להפנות את המודעות לגוף הפיזי בתקופות בהן נמצאים במצב אנרגטי ירוד בעיקר בגלל חוסר תשומת לב עצמית. טובה לאיזון העור, העיניים ועמוד השדרה.