כל מה שרצית לדעת על…יהלומי מעבדה!

בעידן המידע וההתפתחות הטכנולוגית המואצת שבו אנחנו חיים, הולך וגובר הביקוש לאבני חן ובראשן יהלומים- בקרב אנשים רבים יותר ויותר בעולם כולו.

לאנשי המדע משמש היהלום החומר הקשה ביותר הקיים בטבע, חידה ואתגר לפיצוח מבחינה מדעית. ובמשך שנים רבות נעשו ניסיונות לייצר חלופות ליהלומים שיוכלו לענות על אותם הערכים בצורה מלאכותית.

כמו בהרבה דברים, גם ליהלומים נוצרו זה מכבר חיקויים וחלופות אבל במקרה של יהלומי מעבדה מדובר בדבר הכי קרוב לדבר האמיתי.

איך נוצרים יהלומי מעבדה?

בשונה מהיהלום הטבעי, שגדל בטבע במשך מיליוני שנים, ייצור של יהלום באופן מלאכותי יכול להמשך מספר שבועות בודדים. היכולת הזו נוצרה בעקבות חקירת האופן שבו גדלים היהלומים בטבע ויצירת תנאים שמאפשרים חיקוי של תנאי הטמפרטורה והלחץ באמצעות מכשירים ומכונות שמחממות את הגרפיט אותו חומר שההרכב הכימי שלו זהה במדויק להרכב הפחמן הטהור, ממנו נוצר היהלום הטבעי.

כתוצאה מהתהליכים הללו, ליהלום המלאכותי, המיוצר במעבדה, תכונות פיזיקליות וכימיות הדומות מאוד ליהלום הטבעי אך גידולו מהיר יותר. בשונה מחיקויים או חלופות אחרות ליהלום המעבדה ערכים ותכונות זהות לאלה של היהלום ולגמולוגים יוכל להיות אתגר לא קטן להבחין בין יהלום טבעי ליהלום מעבדה איכותי.

 מה ההבדל בין יהלומי מעבדה ליהלומים הטבעיים?

במחקר שנערך במחלקת המחקר של דה בירס נמצא כי ערכו של יהלום קשור ישירות לאופן הגידול הנדיר שלה בטבע.

גם מבחינת התקן הבינ”ל קיימת חובה לציין כאשר מדובר ביהלום מלאכותי ולקרוא לו באחד מהשמות  Synthetic, Lab grown או Lab created – ובשום אופן לא יהלום אמיתי, מתורבת או מעובד.

הבדל במחיר-

אחת מהסיבות העיקריות לביקוש הגובר וגדל ביהלומי מעבדה הוא המחיר הגבוה שרק עולה ביהלומים הטבעיים. הסיבה לעליית המחירים ליהלומים הטבעיים קשורה גם ליכולת למצוא אותם בטבע אבל גם לביקוש ליהלומים שלא יהיו מקושרים עם מחיר דמים, פגיעה בזכויות בני אדם ואו פגיעה בטבע הפכה את היהלומים הטבעיים – המיוצרים בתהליכים כשרים וראויים ליקרים עוד יותר ולנדירים בהרבה.

כתוצאה ישירה מהיכולת לייצר את היהלום במשך זמן קצר יותר בהרבה המחיר של יהלומי מעבדה יהיה נמוך יותר ויכול להגיע גם ל20-30 אחוזים פחות מהשווי של היהלום הטבעי.

מה שגורם לעלייה בביקוש שלו בעולם אך נכון לעכשיו מדובר בשוק קטן המהווה כרבע אחוז משוק היהלומים הכללי.

גודל האבן

למי שרוצה את היהלום השקוף הנדיר והיקר ביותר בגודל גדול במיוחד- זהו בפירוש אחד מהחסרונות של יהלומי המעבדה שעדיין לא ניתן לייצר אותם בכל גודל, לעומת יהלומי מעבדה צבעוניים שאותם דווקא כן ניתן להשיג במבחר גדול יותר של גדלים.

אך לטובת מי שרוצה לשבץ בטבעת האירוסין יהלום גדול יותר ולא להצטרך למשכן בית /איבר חשוב בגוף, היכולת לשבץ יהלומי מעבדה במקום או לצד יהלומים טבעיים מהווה פתרון מעולה.

כמי שמעצבים כשיטי זהב ויהלומים הן עם יהלומים טבעיים והן עם יהלומי מעבדה, נשמח לייעץ ולהמליץ לך בבחירת האבנים לתכשיט שלך כך שיענו על כל הרצונות המשאלות והחלומות ויעניקו לך את התכשיט המושלם במחיר המתאים ביותר לך.