איך לבחור יהלום לתכשיטים?

יהלומים הם חבריה הטובים ביותר של האישה- שרה מרלין מונרו בשירה המפורסם, וגם נועה קירל שרה על יהלומים מה שמראה אולי  יותר טוב מהכל שיהלומים היו ועודם אחד מסמלי התשוקה הגדולים של נשים.

וככאלה הם גם עולים לא מעט וחשוב מאוד לדעת מה הפרמטרים המגדירים את איכותו של היהלום ועל מה בדיוק יוצא הכסף.

ליטוש – כיאה לחומר החזק ביותר בטבע לא פשוט ליצור מהאבן הגולמית את הצורות המושלמות שניתן לראות בתכשיטים השונים. ולמרות שזה מבלבל הליטוש לא מתייחס לצורה הסופית שבה יתקבל היהלום אלא לסטנדרטים מסוימים שהצירוף ביניהם יביא להחזר אור ברמה הגבוהה ביותר מהיהלום מה שיבוא לידי ביטוי בנצנוץ שלו.  

טבעת יהלום בחיתוך טיפה 1 קראט ושני יהלומים בחיתוך עגול בצדדים 0.10 קראט

ביהלומים עגולים ניתן לדרג את הליטוש לפי שלושה פרמטרים:

  1. אופן החיתוך (CUT) – היחס בין הגובה של היהלום לקוטר שלו. ככל שהפרופורציות ישמרו הנצנוץ יגבר והציון יינתן לפי שלושה קריטריונים:
  2. בהירות (Brightness)– האור הלבן המשתקף מבפנים ומבחוץ לאבן.
  3. אש היהלום (Fire)- האופן שבו האור הלבן מתפצל באבן לשלל צבעי הקשת.
  4. נצנוץ (Scintillation) – רמת הזוהר שהיהלום מפיק והמשחק שבין החלקים החשוכים למוארים יוצרים צורה גיאומטרית.
  5. גימור (Polish)- רמת ההחלקה של כל האזורים ביהלום. ככל שיש יותר אזורים מוחלקים באבן כך זרימת האור של היהלום וממנו תגבר. לעיתים קיימים שיקולים של משקל וכד’ שבגללם לא מלטשים חלקים מסוימים באבן ובמקרים אחרים בהתאם לאבן יש אזורים שהחלקה שלהם עלולה לפגוע באבן יותר מאשר אי ההחלקה.
  6. סימטריה (symmetry)-  התייחסות לצורת האבן הכללית ולפאות שלה. לרוב לא ניתן להבחין בחוסר סימטריה בעין רגילה ונדרש לכך מכשור והבנה מקיפה.

ציון ליטוש היהלום מבוסס למעשה על יחסי הגומלין בין הפאות של היהלום לקרני האור הנעות בו. באופן כללי יש ביהלום 58 פיאות (או 57 ללא הקודקוד המכונה עוקץ).

ישנן הרבה פרופורציות נמדדות מעבר ליחס בין קוטר היהלום לגובהו. למשל, פרופורציה חשובה מאוד ביהלום היא זו המכונה עומק הפביליון. למעשה מדובר במרחק בין החגורה של היהלום לבין הקודקוד של היהלום. הפרופורציה נמדדת ביחס לגובהו הכללי.

במידה ואחוז זה הוא גבוה מידי או לחלופין נמוך מידי קרני האור לא יישארו בתוך היהלום אלא “תברחנה” מצדדיו. על מנת למקסם החזריות אור, בוודאי זו הנראית לעין, רצוי שקרני אור אלה יצאו מכתר היהלום – שהוא חלקו העליון שמעל החגורה.

ביהלום בו הפרופורציות נכונות, אדם יכול להבחין בעין בקלות כי יש ביהלום אזורים חשוכים ואזורים מוארים בצורה שווה פחות או יותר. 

טבעת משובצת יהלומים – עם יהלום מרכזי בחיתוך כרית מלווה ב36 יהלומים קטנים בחיתוך עגול

דרגות הליטוש כפי שנהוג למדוד אותן כיום (מהנמוכה לגבוהה)

EXCELLENT (ידוע גם בקיצור EX)

VERY GOOD (ידוע גם בקיצור VG)

GOOD

FAIR

POOR

קראט – משקל היהלום

אחד מהפרמטרים המוכרים יותר מתייחסים לכמות הקראט של האבן כפרמטר לקביעת המחיר. קראט אחד שווה ל200 מ”ג והמשקל של האבן הוא הקובע העיקרי שלה. ככל שהיהלומים גדולים יותר כך הם נחשבים לנדירים ומחירם עולה בהתאם. אך לצורך העניין מבחינת שווי היהלום יהיה עדיף לבחור ביהלום קטן בליטוש גבוה מיהלום גדול בליטוש נמוך.

בהירות

הפרמטר השלישי לקביעת איכותו של היהלום, נוגעת לרמת הבהירות שלו. ישנם גורמים רבים בטבע היכולים להעכיר יהלום, לפגום בו או ליצור בו שברים – כל אלה מוזילים את איכותו. גודלם של הפגמים, מיקומם וכן כמותם הם הקובעים את דרגת הבהירות של היהלום ובסופו של דבר משפיעים על עלותו. אחת הדרכים להסוות פגמים כאלו, היא לבצע חתך אידיאלי ובכך ליצור ניצוץ המסתיר אותם.

דרגת צבע

כמו הרבה חומרי גלם טבעיים גם ליהלומים הטבעיים צבעים מגוונים והצבע של יהלום משמש מדד חשוב בקביעת האיכות ובהתאם את המחיר של האבן. במקרה של יהלום דווקא ככל שהוא יהיה חסר צבע- שקוף אזי ערכו יגדל מאבן בעלת שקיפות צבעונית צהבהבה/אפרפרה וכמובן בצבעים נוספים.

את הצבע הצהבהב או האפרפר של היהלומים הם מקבלים כתוצאה מרמות שונות של חנקן בסביבה שבה הם נוצרים. יהלומים שקופים ונטולי השפעה של חנקן הינם נדירים יותר ולכן גם יקרים יותר.

נהוג לדרג את צבעי היהלום החל מהאות D שמסמל את הדרגה הגבוהה ביותר, זהו יהלום שקוף וקריסטלי ב100%. ובהתאם כן גם ערכו הוא הגבוה ביותר והדירוג ממשיך עד לאותיות O-Z שדרגת הצבע שלהם היא הנמוכה ביותר.

הצבעים הפופולאריים ביותר בתכשיטי יהלומים נעים בין דרגות G-H שצבעם לבן ומחירם משמעותית יותר נמוך מיהלום בגרדת הצבע D.

כאמור קיימים צבעים נוספים של יהלומים טבעיים שלאחרונה הפכו לפופולאריים מאוד כמו כחול, אדום, וורוד וכד’ את האבנים הללו נהוג לכנות בשם יהלומי פנסי קולור.

כעת, אחרי הסבר קצר וממצה אפשר יהיה להבין יותר בקלות את התיאורים המתלווים לתכשיטי היהלומים באתר.

כן נרצה לספר שאצלנו ב- Gemma מקפידים מאוד לעשות שימוש ביהלומים בדרגות ליטוש, ניקיון וצבע גבוהות אך ניתן כמובן להזמין באופן אישי גם דרגות נמוכות יותר.

אנחנו כאן לכל שאלה ומשאלה וכל מה שצריך לעשות כדי לדבר איתנו הוא להקליק כאן