תעודות גמולוגיות ומטרתן

מהן תעודות גמולוגיות?

תעודה גמולוגית היא מסמך רשמי ואובייקטיבי המפרט באופן מדעי מאפיינים של יהלומים או אבני חן על פי ממצאי בדיקות שנעשו במעבדה גמולוגיתהתעודה הינה תעודת הזהות של אבן החן או של התכשיט והיא מהווה את הבסיס לקביעת ערכו המסחריהבדיקות מבוצעות בכפוף לקריטריונים בינלאומייםובסופן מופק דוח מפורט אודות הניקיוןהצבעהסימטריההברק ועוד תכונות נוספות של היהלום או אבן החן.

האם חייבים תעודה גמולוגית?

חשוב מאוד שליהלום תהיה תעודה גמולוגיתשכן המכון הגמולוגי מהווה גורם אובייקטיבי ונטול אינטרסובהינתן תעודה גמולוגית מגוף מוכר ניתנת אסמכתא לגבי איכות היהלום ושוויוכך מהווה התעודה הגמולוגית מעין ערבותולא רק שהיא מאשרת את מקוריות היהלוםאלא מספקת בנוסף את מפרטומה שעוזר בהערכת שוויו הנוכחי והעתידי.

יחד עם זאתלמרות שישנה חשיבות רבה לרכישת יהלומים נושאי תעודה גמולוגית ממעבדה מוכרתעדייןניתן פעמים רבות להסתפק או לדרושתעודה של בית העסק עצמובמידה שמדובר בעסק עם מוניטין מקצועי אמיןניתן בהחלט להתבסס על מוניטין זהבמיוחד אם מדובר בבית עסק הסוחר בבורסת היהלומיםשכן תקנות המסחר בבורסת היהלומים הינן מהמחמירות שישנן ומחייבות את בית העסק להיצמד לכללים קפדניים ביותר של מסחר הוגן.

אלו סוגי תעודות קיימות?

קיימות בעולם מעט מעבדות הנחשבות למוכרות ולמחמירות דייןויהלומים הנושאים את תעודותיהןמאושרים למסחר עי בורסת היהלומים הישראליתכדאי להסתמך על תעודותשהופקו על ידי מעבדות גמולוגיות בינלאומיות אך במידה שרוכשים בבית עסק אמין דיוניתן לקבל גם תעודות המופקות באופן מקומיכשהקריטריונים לדירוג היהלומים הינם זהיםכמובן שיש להיזהר מאוד ולא להתפתות לרכוש יהלומים נושאי תעודות המציגים דירוגים אחרים מאלה המוצגים כאן.

להלן סוגי התעודות הידועות בעולם:
GIA – Gemological Institute of America Inc

התעודה המחמירה ביותר השייכת למעבדה הגדולה ביותר בשוק העולמימדובר במעבדה ללא מטרות רווחעם סניפי ענק בניו יורק ולוס אנגלס (ועוד סניפים ברחבי העולם).  התמחותה היא ביהלומים גדולים ובדירוגי צבעים וניקיונות גבוהיםדירוג הGIA כה מחמיר עד שיהלומים עם דירוג זה הם היקרים ביותר.

IGI וHRD
תעודות הנחשבות כמחמירות אך בדרגה פחותהנהוג להשתמש בהן בהודו ובמזרחשם מקובל לסחור ביהלומים ברמות ניקיון גבוהות אך בצבעים נמוכיםמעבדות אלה מתמחות בדירוג יהלומים בצבע נמוך וברמות ניקיון גבוהותוהן מהוות סמכות גבוהה בסיווג היהלומים בצבעים הנמוכים.

EGL 
מעבדה הקיימת כמעט בכל מרכזי סחר היהלומים בעולםידועה ברמת הדיוק הגבוהה שלה בכל הקשור לקביעת צבע היהלום ולניקיונו. זו מעבדה בעלת סניפים רבים ורמת נגישות גבוהההבדיקות בה מבוצעות די מהר ביחס למעבדות אחרות (עד כ-7 ימיםוהחשוב ביותריש למעבדה זו נציגות בבורסה ליהלומים הישראלית ועבור הסוחרים בבורסה העלויות הן מאוד משתלמותמה שמאפשר לספק ללקוחות יהלומים איכותיים במחירים שפויים.

איזה מידע קיים בתעודה?

תעודה גמולוגית מדרגת את הפרמטרים החשובים של יהלומים כמו למשל:
סוג האבן  האם מדובר ביהלום טבעיביהלום מטופל או אבן חן
חיתוך היהלום – צורתה החיצונית של האבןהאם אובליתעגולהצורת פרינסס וכד‘. 
מידות – משקלדירוג ניקיוןדירוג צבערמת חיתוךפרופורציה (ביהלומים עגולים
Polish
 – מידת הצחצוח במשטחי היהלום השונים
סימטריה –  רמת הסימטריה של החיתוך.
אחוז העומק – עומק היהלום כאחוזים מהקוטר.

גודל הלוח–  הגדרת המשטח העליון כאחוזים מהקוטר.
עובי ההיקף –  מגדיר את עובי הרצועה בצד היהלום

Culet – הגדרת עוקץ היהלום והמרכוז הסימטרי שלו

פלורסנטיות רמת הפלורסנטיות של היהלום

רמת החיתוך – הגדרות המתייחסות לזוויות הליטוש ואיכות הברק שהן יוצרות.

יהלומים בוחרים לא רק על פי תעודה גמולוגית

חשוב לדעת שלמרות שהתעודה מדרגת את היהלום על פי כל הפרמטרים ומספקת מידע אובייקטיביעדיין אין היא יכולה בהכרח לתת מדד לערכו בעיני המתבונןכלומר קיימים הבדלים בפרמטרים שרק בעל מקצוע עם עין מיומנת יראהוגם הם ישפיעו על ערכו ומראהו של היהלוםמסיבה זו יתכנו שני יהלומים בעלי דרגת ניקיון זהה ותעודה דומהאך בעלי מראה שונה מאוד (קיים בעיקר בדירוגים הנמוכים).

זו הסיבה שתמיד רצוי להשוות את היהלום הנדרש ליהלום אחר ולשים אותו תחת עין בוחנת לפני הקנייה ולא להסתפק רק בהגדרותיו בתעודה הגמולוגיתזו הסיבה שאנו בGEMMA מזמינים את לקוחותינו להגיע אלינו ולבחון יהלומים בהשוואה ליהלומים בעלי קריטריונים דומיםוהכל בנוכחות יהלומן מסומךוזאת כדי שהיהלום הנבחר יהיה המתאים ביותר לקונההן מבחינת הצורההגודלהגוון והן מבחינת ההשקעה והתמורה הכספית.